KBDJAK
Úvod
Vývojové prostředí KIT-Builder je určené pro rychlou tvorbu a odladění jednodušších aplikačních programů, určených pro řídicí jednotky KITV40, KIT386EX s terminály TERM01, TERM05, TERM06, pro průmyslové terminály TERM10, vizualizační panely TERM10/VP nebo pro kompaktní řídicí systémy KOMPAKT, pokud úloha nevyžaduje extrémně rychlé časové odezvy.
KIT-Builder
Vývojové prostředí KIT-Builder je založeno na psaní programů ve firemním jazyce KIT-Basic, vycházejícího ze zjednodušené struktury jazyka Pascal resp. Basic, doplněné o prvky z jazyků programovatelných automatů. KIT-Builder obsahuje několik samostatných komponent:
- KBDLCD - Grafický návrh obrazovek TERM10B resp. TERM01, TERM05, TERM06, integrace prostředí KIT-Builder do jednoho celku,platforma PC, o.s. Windows95 a vyšší
- KBDComp - Překladač jazyka KIT-Basic do tzv. p-kódu, platforma PC, o.s. Windows95 a vyšší
- KBDProc - Simulátor-Interpret p-kódu, obsahující simulátor klávesnice a obrazovky TERM10B a TERM01,platforma PC, MS-DOS (možno spustit v okně MS-Windows)
- KBDCON - Loader programů do sestavy KITV40, KIT386EX, TERM10B, KOMPAKT, možnost on-line sledování běhu programu, možnost vyčítání archivů do PC,platforma PC, o.s. Windows95 a vyšší
- KBDProc - Interpreter p-kódu v sestavě KITV40, KIT386EX, TERM10B, KOMPAKT,platforma HW SofCon
Zpracování programu a jeho součásti
Zjednodušením zpracování programu, které vychází ze základního cyklicky se opakujícího scanu složeného ze sekce čtení vstupů, zpracování hlavního programu MAIN, zápisu výstupů a systémových obsluh, se prostředí KB přiblížilo jednotkám programovatelných automatů. Možností, kdykoliv pomocí speciální funkce wait přerušit zpracování hlavního programu, předat řízení obsluze systému s návratem za místo přerušení si prostředí KB též ponechalo možnost zpracování programu vycházejícího z filozofie vyšších programovacích jazyků (PASCAL, C, BASIC). Pokud nedojde do cca. 1s k obsluze systému, dochází k aktivaci funkce WATCHDOG a tím k resetu řídicí jednotky.
Při prvním spuštění po výpadku napájení je spuštěna sekce INIT, pokud je v programu uvedena, umožňující pomocí běžných programových příkazů definovat obsluhu počátečních inicializací. Pro rychlé resp. pravidelné odezvy je možné nadefinovat proceduru FAST10, která je pravidelně jednou za 10ms volána. K této proceduře je možno přiřadit i čtení resp. zápis rychlých vstupů resp. výstupů. Součástí samotného programu je i konfigurace hardwarové sestavy, která se provádí velmi jednoduše uvedením jména a parametrů desky na jednom řádku programu.
Paměťový procesor
Jazyk KIT-BASIC umožňuje pracovat se dvěma datovými strukturami - celočíselnou datovou strukturou o délce 2000 byte a polem reálných čísel délky 250 reálných čísel (4 + 2 byte). Do celočíselné datové struktury může uživatel umístit libovolnou kombinaci navzájem se překrývajících proměnných typu bit, byte, word, integer (délka 2 byty), longint (délka 4 byty) a string (standardně délka 20 bytů). Všechny proměnné mohou být nadefinovány absolutně či symbolicky. V programu je možno používat i konstanty, které si lze nadefinovat v sekci CONSTANT.
Standardní operátory, funkce a procedury
Pro popis vlastních algoritmů jsou zavedeny standardní příkazy, vyskytující se v Pascalu resp. Basicu (if-then-else; case-of-else-end, repeat-until, while-do, for-to/downto-do), příkaz volání procedury (bez parametrů). Pro uložení nové hodnoty do registru se používá klasický pascalský přiřazovací příkaz (:=), ve výrazech je možno používat všechny běžné relační, logické a aritmetické operátory (<, >, <=, >=, <>, =, and, or, xor, not, shl, shr, + , -, *, /, div, mod). Konverze mezi typy bit, byte, word, integer, longint a real se provádí automaticky. Pro proměnné typu real jsou definovány dále běžné reálné funkce (sin, cos, sqrt atd.). Dále je možno používat speciální funkce a procedury systému, obsluhy archívů či terminálů, které jsou popsány v manuálu.
Terminály
Pokud řídicí sestava obsahuje terminál, je toto zařízení obsluhováno paralelně se zpracováním programu pomocí funkčních bloků - procedur popisujících jednotlivé obrazovky (jedné obrazovce odpovídá jedna procedura). Příkazy definice obrazovek (bitmap, font, position, print, edit, point line, rect, fill, circle, bar, onkey) umožňují na obrazovkách kombinovat texty, grafické objekty, editace hodnot, definovat obsluhu klávesnice či podbarvit obrazovku bitmapou. Výběr aktuální obrazovky je možno provádět přímo z programu (např. ALARM obrazovka) nebo jako reakci na stisk některé z kláves na terminálu. Návrh obrazovek lze provádět graficky pomocí programu KBDLCD.
Časovače, PID regulátory, archivy,...
Dalšími předdefinovanými objekty jsou objekt TIMER se základní periodou 10ms (při spuštění je obsah časovače inkrementován, maximální doba čítání časovače je cca 248 dnů), hodiny reálného času, objekt PID regulátoru umožňující na pozadí spustit proces regulace a objekt ARCHIVE. Objekt archív umožňuje provádět velmi jednoduše archivaci hodnot do zálohované paměti. Jednotlivé položky archívů si můžeme vyčíst po komunikační lince z připojeného PC nebo si ho přímo prohlížet na obrazovce terminálu, je-li součástí systému.
Komunikace
V prostředí KB je možné obsluhovat i komunikační linky. K dispozici jsou ovladače pro obecný kanál COM, (RS-232, RS-485) protokol LECOM, protokol PRT (vlastní protokol firmy SofCon), komunikace přes modemy a jiné.
Postup při tvorbě aplikace
Ukázkový postup tvorby aplikace je popsán v materiálu KIT-BUILDER - Jednoduchá tvorba aplikací. Při vytváření vlastní vizualizace na PC může uživatel použít pro komunikaci s řídicím systémem SofCon Komunikační knihovnu LnkSofMA.DLL.
Závěr
KIT-Builder je komplexním vývojářským nástrojem, umožňujícím velmi jednoduše, rychle a efektivně vyvinout řadu aplikací, určených zejména pro řízení systémů v oblasti tepla, klimatizace, jednodušších strojů apod.
Použití tohoto nástroje je pro aplikátory, kteří nejsou profesionálními programátory, většinou efektivnější, než použití druhého vývojového prostředí Borland Pascal / OS RETOS.
Soubory ke stažení
kbdjak | kbdjak.pdf | Čeština | 654 kB |